Dofinansowanie przedsiębiorstwa przez leasing - co lepiej wiedzieć o tej metodzie

Leasing to preferowana forma dofinansowania działalności przedsiębiorstwa. Uwzględniając coroczną dynamikę, okazuje się, że leasing jest tym obszarem inwestycyjnym, który rozwija się najprężniej.


Najkrócej sprawę ujmując, leasing to umowa między stroną udostępniajacą przedmiot (inaczej leasingodawca) i stroną która otrzymuje świadczenie (leasingobiorca) na określony czas w zamian za ustalone prawnie ratalne opłaty.
długopis promocyjny
Oprawcowane przez: Joe Haupt
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Wykorzystanie leasingu regulowane jest przez Kodeks Cywilny. Moda tej formy wynika z faktu, że jest często wybieraną alternatywą dla kredytów. W związku z tym nie unikniemy zestawień tych metod finansowania firmy.


kredyt
Oprawcowane przez: John Menard
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Występują bowiem sytuacje, w których to kredyt wydaje się być korzystniejszym wyjściem niż leasing i odwrotnie. Specjalistyczne rozwiązania są zazwyczaj stosowane przy optymalizacji podatkowej oraz w celu uzyskania interesujących nas wskaźników w wynikach finansowych. Leasing preferowany jest zwłaszcza małym i dopiero wchodzącym na rynek firmom. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na sporą przychylność firm leasingowych aniżeli podmiotów bankowych i kredytodawców. Przedmiotami umów leasingowych bywają najczęściej środki trwałe: maszyny fabryczne, pojazdy, sprzęt biurowy, naczepy.


Istnieje kilka form leasingu, do najczęściej preferowanych należą leasing kapITałowy (również finansowy) oraz operacyjny. Pierwszy zawiera się na czas nieograniczony, praktycznie zaś najczęściej wybieranym okresem jest 6 miesięcy do 5 lat. Finansowy leasing wybierany jest dla przedmiotów zwolnionych z podatku VAT.


Leasing operacyjny przyciąga ewentualnych najemców odliczeniem czynszu inicjalnego oraz tych rat, które zostały jeszcze do spłacenia, a które wpiszemy w rubrykę kosztów uzyskania przychodu. Tenże warunek sprawia, że inwestorzy chętnie wybierają wersję operacyjną. Z kolei felerem tej formy ratalnego najmu jest niemożliwość wpisania rzeczy jako części aktywów firmy.
Powód jest prawny (adwokat prawo karne wrocław) i jasny - tenże przedmiot ma w końcu właściciela i nie jest nim leasingobiorca.


Do mocnych argumentów za leasingiem należą też mniejsza biurokracja (porównując z kredytami), sama procedura potwierdzenia, a także możliwość przeniesienia praw i obowiązków spłacania na inne firmy.
24-02-09 18:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.