Rozliczenia z nawiązką do ZUS, progi w podatku liniowym - czyli rozliczenia coraz bliżej

Każdy koniec roku wiąże się z przygotowywaniem przez przedsiębiorców deklaracji podatkowych. Odbywane przez nas stosunki pracy za cały rok ujrzą teraz światło dzienne w postaci kolumn i wierszy liczb w formularzu PIT. Jakie kroki należy poczynić przy regulacji niedociągnięć finansowych? Czy są przeliczniki mówiące o tym ile powinny wynieść nas odsetki od zaległości ZUS? Kto skorzysta z możliwości podatku liniowego?


Każdy pracujący na umowie o pracę odprowadza do ZUS-u trzy grupy składek. Jesteśmy zmuszeni w deklaracjach zestawiać m.in. stawki składek na ubezpieczenie (kliknij tutaj ubezpieczenie firmy przeprowadzkowej) społeczne czy składki do OFE (więcej na ). ZUS w każdym roku ustala stawki które „wisimy” – przy dopłatach społecznych są one równe 8 % od rocznej kwoty wpłat, przy OFE równają się 4,51 % na rok. Cyfry te zmieniają się w ciągu lat - obowiązujące podejrzymy na centrali urzędu. ZUS przedstawia ponadto stawkę za odsetki ustawowe – kiedy nie zapłaciliśmy za usługi lub produkty temu komu je zlecaliśmy. W bieżącym roku odsetki za zwłokę w spłacaniu wynoszą 13 % w skali rocznych zleceń. Wszystkie istotne dla dłużników cyfry widnieją też na stronie głównej US - to kolejna instytucja z którą winniśmy się rozliczyć. Analizując właściwość urzędów skarbowych () w mieście wojewódzkim, z większą ilością placówek, należy w wyszukiwarce wpisać adres i pojawi się najbliższy urząd.
Kalkulator i pieniądze
Oprawcowane przez: Jacob Edward
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Obok dostępne powinny być zapewne najświeższe aktualności o podatkach, a także informacje o ulgach podatkowych itp.
Kolejnym wartym poruszenia zagadnieniem przy rozliczaniu się jest podatek liniowy. Tutaj sprawa wydaje się banalna, ponieważ podatek liniowy zasady ma proste: zdecydowanie opłaca się bogatszym Polakom. Biznesmeni, którzy zarabiają rocznie ponad 85 tysięcy złotych z działalności pozarolniczej łapią się na tzw. drugi próg podatkowy, który wynosi 32 %. Pod tym progiem obowiązuje stawka 18 %.


Podatek sprowadza się do różnicy pomiędzy przychodami, a kosztem ich uzyskania. Przekroczenie kilkudziesięciu tysięcy złotych bywa bardziej skomplikowane także dlatego, że przedsiębiorcy nie mogą korzystać z ulg na internet, potomstwo, nie mogą także rozliczyć się z małżonkiem. Podatek liniowy rodzi również konieczność spisania dodatkowej deklaracji podatkowej – formularza PIT-36L.
Czytaj też
23-02-14 07:44
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.