Rózne formy zatrudnienia

Pracodawcy pragnąc zredukować koszty zatrudnienia, a także zminimalizować ryzyko które niesie za sobą zatrudnienie pracownika na umowę o pracę, nagminnie korzystają z umowy zlecenia, czy też o dzieło.
umowa o dzieło wzór
Oprawcowane przez: Dell Inc.
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Umowa o dzieło jest niezwykle często napotykana w obrocie gospodarczym. Jest w stanie stanowić odmianę zatrudnienia, a normuje ją przepis cywilny. Jedna ze stron, nazywana w zawartości umowy realizatorem, zobowiązuje się do jego przeprowadzenia. Z kolei zlecający obliguje się do wypłaty za nie. Właściwością umowy o dzieło jest zjawisko, że jej przedmiotem powinny być działania dające konkretny rezultat. Wyniki takich działań mogą być zarówno materialne, jak i niematerialne. Umowa (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wypowiedzenie-umowy-o-prace-za-porozumieniem-stron-wzor-z-omowieniem) o dzieło wzór jest powszechnie dostępny i musi mieścić istotne szczegóły. Jeżeli umowę zawierają osoby fizyczne, nieodzowne będą ich imiona i nazwiska, daty narodzin, imiona rodzicieli, adres pobytu, numery dowodów tożsamości, względnie numery PESEL. W wypadku osób fizycznych prowadzących aktywność gospodarczą, obok nazwisk powinno się podać nazwę, pod którą prowadzą działalność i NIP. Opis pracy i okoliczności jego powstania winien być w miarę szczegółowy, aby uniknąć ewentualnych spięć. Uposażenie za taką odmianę zatrudnienia wolno wyznaczyć w dwóch postaciach, ryczałtowej, jako honorarium określone z góry, bądź kosztorysowej. W tej umowie musi być ustalony termin zrealizowania dzieła.
Jest to umowa efektu, co oznacza, że praca wykonawcy musi prowadzić do zdobycia konkretnego materialnego, czy też niematerialnego rezultatu. I za ten efekt przyjmujący zamówienie otrzymuje gratyfikację.
19-06-14 07:19
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.