Co warto wiedzieć o ewidencji wyposażenia? Parę informacji

Działalność firmy nieodzownie utożsamiana jest z korzystaniem z wyposażenia biurowego. Mali i średni przedsiębiorcy są zobligowani do robienia sprawozdań finansowych o posiadanym i kupowanym majątku. Widełki kwotowe regulują obowiązkowe sprawozdania: ewidencja wyposażenia i tzw. środki trwałe.
Pod spis ewidencyjny podlegają wszyscy właściciele firm prowadzący biznes w formie spółki jawnej lub partnerskiej. Jako osoby fizyczne, prowadzące regularnie księgi przychodów i wydatków, zmuszeni są również do prowadzenia ewidencji wyposażenia. Ewidencja wyposażenia dotyczy bowiem wszelkich „instrumentów” zapisanych na firmę - więcej - środki trwałe ewidencja.

Wytyczne ewidencji wyposażenia wyznaczone zostały aktem prawnym z 2003 roku. Określono wówczas kategorię cen pod wyposażenia „chwilowe” (ewidencja) i stałe (środki). Z aktu prawnego dowiemy się ponadto o terminie, jaki obejmuje spis przedmiotów spisanych zarówno przy wyposażeniu, jak i środkach trwałych. Z zapisów wiemy również do kiedy możemy dopisać część nowo-zakupionego ekwipunku instytucji.

Pozostałe artykuły

Wypełnianie pitów przez Internet to najlepsza metoda, żeby prędko pozałatwiać te niemiłe formalności

Orator
Oprawcowane przez: Gage Skidmore
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Ciągle dużo osób rozlicza pity metodą tradycyjną, czyli uzupełniając papierowe druki, a potem zanosząc je na pocztę i wysyłając do właściwego Urzędu Skarbowego. Jednak jest o wiele szybsza oraz skuteczniejsza metoda – rozliczenie się online.


Jeżeli więc pragniemy wykonać rozliczenie pit 2017 przez Internet, to z pewnością stwierdzimy, iż jest to znacznie łatwiejsze, niż wypełnianie formularzy oraz ciągłe sprawdzanie czy nie zrobiliśmy błędów.


firma
Oprawcowane przez: D'Arcy Norman
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Pod pojęciem ewidencji kryją się przedmioty na niedługi okres użytkowania (do roku). Wartość przedmiotów pod ewidencję winna oscylować między 1500 a 3500 złotych. Wspomniane stawki tyczą się wartości początkowych przedmiotów. Zgodnie z definicją prawa środki trwałe są elementami majątku spółki, których eksploatacja przekracza rok, a wartość - 3500 złotych. Uzupełnienie ewidencji o dopiero zakupiony przedmiot winno nastąpić do końca miesiąca w którym zakupiono produkt. W praktyce więcej czasu mają zatem przedsiębiorcy kupujący ekwipunek firmowy we wspomnianych widełkach na początku miesiąca.

Więcej: program do inwentaryzacji

Kluczowym ogniwem prawidłowo przeprowadzonej ewidencji wyposażenia jest spisanie całościowej informacji. W ewidencji zakupu znajdą się m. in.: numer kolejny wpisu, numer rachunku (istotny - dowód zakupu!), nazwa usługi. Inwestor kupujący wyposażenie firmowe musi podać również cenę zakupu lub koszty wytworzenia i – ewentualnie – datę sprzedaży z podaniem przyczyny jednocześnie. Ewidencję prowadzi się w postaci papierowej, ale dla ułatwienia i porządku właściciele spisują każdy określony wymogami zakup też w formie elektronicznej.

Jeśli uważasz, że dane w internecie nie są pełne, to przejdź do linku (http://certificator.eu/en/Certification/GOST-R.html), gdzie znajdziesz dokładne omówienia zagadnień - odsyłacz jest tutaj.

/J]
23-10-06 07:36
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.