Jakim sposobem dobrać buty do biegania? Przedstawiamy cenne wskazówki

Jedno z w największym stopniu fundamentalnych zapytań każdego początkującego biegacza to: "jakie buty słuszne będą do biegania?". Sporo zależy też od tego, po którym terenie będziemy biegać i jaki tryb życia prowadziliśmy do momentu, w którym zadecydowaliśmy podjąć ten wielce odważny krok - to znaczy stawić czoło wyzwaniu, jakim jest bieganie.


bieganie jako hobby
Oprawcowane przez: Peter Mooney
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Stosowne buty (czytaj w serwisie) do biegania to tego rodzaju, jakie w czynności biegania nie będą nam przeszkadzać i zapewnią nam komfort użytkowania. Jeśli oczarujesz się wygodą już na początku oraz oznajmisz, że buty mają "to coś" - nie zastanawiaj się i bierz. To, jakie obuwie wyłowimy na początku naszej historii z bieganiem, będzie w ogromnym stopniu oddziaływało na nasze samopoczucie na przestrzeni treningu. Dobrze dobrane buty do biegania zapewnią nam komfort treningu, nieduże ryzyko kontuzji, które niestety są epidemiczne u amatorów, obniżenie prawdopodobnego bólu które wynika z naszych przypadłości i poprzednich zaniedbań w sferze ogólnej sprawności. Polecamy trekkingowe kije.

Wybieramy buty do biegania w zależności od naszego podbicia. Jeśli jest ono typowe, wybieraj buty z systemami stabilizującymi - stability. Tego typu buty są mieszanką trzymania i amortyzowania wstrząsów. Dla niskiego podbicia określone są te z systemami podtrzymującymi - motion-control. Są to buty wytrzymałe, kontrolujące ruch nogi, buty o normalnym kształcie. Cechują się trwałością i nieco większym ciężarem. Dla ostatniego, oznacza to wysokiego podbicia firmy oferują buty do biegania z systemami amortyzującymi - cushioned. (Zobacz też kije do nordic walking). Miękkie buty o sprężystej podeszwie (zwykle z wkładkami amortyzującymi) i o nieznacznie zakrzywionym konturze.

bieganie jako hobby
Oprawcowane przez: Peter Mooney
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
But amortyzujący zezwala stopie na niewymuszony ruch i chroni ją przed wstrząsami powodowanymi uderzeniem o grunt. Niemało możemy wywnioskować na podstawie własnych obserwacji, nie ma jakkolwiek nic lepszego niż kompetentny sprzedawca, jaki ma ogromną wiedzę na temat butów biegowych. W supermarketach specjalistycznych powinni wykonywać pracę ludzie, jacy rzeczywiście znają się "na rzeczy". Wato zatem ukradkowo dopytać się, czy sprzedawca ma w ogóle coś wspólnego z bieganiem, gdyż może zwykle próbować nas naciągnąć. Polecamy łyżwy hokejowe
21-10-09 07:17
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.