Urlop wychowawczy jako pauza w pracy

Urlop wychowawczy to pauza w zatrudnieniu w celu pełnienia osobistej opieki nad potomkiem, po tym, kiedy opiekunowie wykorzystają urlop macierzyński i urlop rodzicielski.


Dużo rodziców zastanawia się nad tym, czy skorzystać z owego urlopu, czy powrócić do pracy.


autopodroznicy.com


Pozostałe artykuły

Jak prawidłowo rozliczyć PIT? Zobacz, jak nie narazić się na odpowiedzialność za nieprawidłowe wypełnienie deklaracji

działalność
Oprawcowane przez: Kārlis Dambrāns
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
W dzisiejszych czasach wypełnienie zeznań podatkowych oczywiście dla mnóstwa osób jest prawdziwym koszmarem - zwłaszcza, że żyjemy w czasach, gdzie sporo osób jest zatrudnionych w oparciu o śmieciowe umowy, często pracując w kilku miejscach jednocześnie.


Urlop wychowawczy w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem może wykorzystać każdy pracujący zatrudniony na podstawie umowy o pracę poprzez okres co najmniej pół roku. Do owego okresu wlicza się również czas zatrudnienia u ostatnich chlebodawców. Z urlopu nie mogą skorzystać osoby zatrudnione na podstawie umowy-zlecenia, czy te, które mają zatwierdzone umowy o dzieło i pokrewne, względnie prowadzące swoją działalność gospodarczą. Urlop wychowawczy udzielany jest na prośbę pracującego, a pracodawca nie może odmówić jego użyczenia. Wniosek wolno pisać samodzielnie, albo skorzystać z gotowych form. Wymogiem jest to, by podanie złożyć u chlebodawcy co najmniej trzy tygodnie przed przewidywanym zapoczątkowaniem urlopu.


urlop wychowawczy
Oprawcowane przez: Robert (Bob) Hetherington
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Z prawa do urlopu wychowawczego jest w stanie skorzystać matka dziecka, tata, ewentualnie oboje. Urlop ten może zostać udzielony zarówno matce, jak i ojcu dziecka, albo jego opiekunom. Z trzyletniego wymiaru urlopu wychowawczego każdemu z rodziców, czy też opiekunów przysługuje wyłączne prawo naruszenie dóbr osobistych do jednego miesiąca urlopu, prawa tego nie wolno przekazać na drugiego z rodziców, bądź opiekunów. Urlop wychowawczy ma możliwość być rozłożony na kilka części.


Rodzic, który nie zagospodarował od razu po macierzyńskim całego urlopu wychowawczego, jedynie wykorzystał go w dwóch częściach, urlop wychowawczy może podzielić maksymalnie na trzy części.
23-09-03 08:29
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.