Atrakcje turystyczne Krainy Tysiąca Jezior

Terytorium Warmii i Mazur wielokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, niemniej jednak jest on w większym stopniu bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Krainy Tysięcy Jezior doliczono się mniej więcej dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne rozmieszczenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie cudownej przyrody sprawiły, że zrobiono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie powinno się poświęcić dziesięć dni. Podkreślić należy fakt, iż w regionie znajduje się największe polskie jezioro: Śniardwy.

Jezioro, Mazury
Oprawcowane przez: evoonia
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Podczas wędrówki kajakiem będziemy płynąć nie jedynie przez jeziora, lecz też przez liczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi niezwykle przeróżne systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest także prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy.

Pozostałe artykuły

Osobisty trener zadba o naszą postawę i kondycję dzięki kompetentnemu ułożeniu planu ćwiczeń

trener osobisty
Oprawcowane przez: Sxc.hu
Zainspirowane przez: Sxc.hu
Jeśli posiadasz kłopoty z nadwagą, nie masz formy i wigoru lub jesteś przed ważną uroczystością oraz pragniesz wyglądać cudownie, a mieszkasz w Poznaniu warto skorzystać z instruktora, jaki pomoże Tobie osiągnąć doskonałe rezultaty i sukces.


Mazury i Warmia wabią nie tylko wielbicieli sportów wodnych, lecz także sympatyków narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Wielkim atutem Krainy Tysiąca Jezior prócz urozmaiconej sieci wodnej są atuty przyrodniczo - krajobrazowe. Znajduje się tu rozmaita roślinność i fauna, a także ogromne kompleksy leśne, m.in. Puszcza Piska, Puszcza Borecka i kawałek Puszczy Romnickiej. O unikatowości tutejszej natury świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim utworzono najogromniejszy w Polsce teren chronionego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj stu dwóch rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Entuzjaści zwierząt powinni koniecznie zwiedzić dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się ferma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki podobne do dziewiczych. Przebywają tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei znajduje się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie zobaczyć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również wiele ptaków.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest częstokroć „miastem na jeziorach”, gdyż w jego granicach administracyjnych leży piętnaście jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się koronnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Krainy Tysiąca Jezior mieści się sporo innych fantastycznych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki.

Chodź tu i zobacz dodatkowe informacje (www.boskabijoux.pl/k/bizuteria-damska/rozance-dla-niej/) w odniesieniu do niniejszego postu. Znajdziesz w tamtym miejscu pokrewne materiały, które zapewne Cię będą ekscytować.

Każdego, kto wypoczywa w Mikołajkach, oczarowują urocze uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tu przede wszystkim na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego.

Zaciekawił Cię tego typu tekst? Jeżeli tak, to tutaj także znajduje się świeża treść (http://propertyapart.com/), która na pewno będzie Ci odpowiadać.

W sezonie w Mikołajkach są organizowane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to aczkolwiek jedyne miejsce, gdzie odbywają się znakomite, letnie festiwale muzyczne. Należy wybrać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W rejonie warmińsko - mazurskim swoją obecność intensywnie zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zobaczenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Ogromną atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, odniosły rewelacyjne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, 15 lipca organizowana jest tu inscenizacja wielkiej walki, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy obserwatorów. Pasjonatów dziejów Drugiej Wojny Światowej na sto procent zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie zlokalizowany jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Istotnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, określane Częstochową Północy. Warto również zwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego typu wyznania w Polsce.

***
Kompletną ropozycję na wczasy dwa tysiące piętnaście na Mazurach można znaleźć w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:
- domki Mazurach
- noclegi mazury
- agroturystyka Mazury
20-07-31 07:24
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.