Atrakcje turystyczne Krainy Tysiąca Jezior

Terytorium Warmii i Mazur wielokrotnie nazywamy mianem „Krainy Tysiąca Jezior”, niemniej jednak jest on w większym stopniu bogatszy w jeziora, niż sugeruje to jego przydomek. Na obszarze Krainy Tysięcy Jezior doliczono się mniej więcej dwóch tysięcy jezior. Ich charakterystyczne rozmieszczenie, urozmaicona linia brzegowa i otoczenie cudownej przyrody sprawiły, że zrobiono tu kompleksowo zaopatrzony Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, na którego przebycie powinno się poświęcić dziesięć dni. Podkreślić należy fakt, iż w regionie znajduje się największe polskie jezioro: Śniardwy.

Jezioro, Mazury
Oprawcowane przez: evoonia
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Podczas wędrówki kajakiem będziemy płynąć nie jedynie przez jeziora, lecz też przez liczne rzeki które tworzą ze zbiornikami wodnymi niezwykle przeróżne systemy dróg wodnych, w tym m.in. Kanał Ostródzko – Elbląski, Szlak Spływów Krutynią, czy też szlak na rzekach Ukta czy Wel. „Kraina Tysiąca Jezior” jest także prawdziwym rajem dla żeglarzy, kajakarzy, windsurferów, nurków i wędkarzy.

Mazury i Warmia wabią nie tylko wielbicieli sportów wodnych, lecz także sympatyków narciarstwa. Mogą oni skorzystać z wyciągów narciarskich w Gołdapi, Mrągowie i Lidzbarku Warmińskim.

Pozostałe artykuły

Osobisty trener zadba o naszą postawę i kondycję dzięki kompetentnemu ułożeniu planu ćwiczeń

trener osobisty
Oprawcowane przez: Sxc.hu
Zainspirowane przez: Sxc.hu
Jeśli posiadasz kłopoty z nadwagą, nie masz formy i wigoru lub jesteś przed ważną uroczystością oraz pragniesz wyglądać cudownie, a mieszkasz w Poznaniu warto skorzystać z instruktora, jaki pomoże Tobie osiągnąć doskonałe rezultaty i sukces.


Wielkim atutem Krainy Tysiąca Jezior prócz urozmaiconej sieci wodnej są atuty przyrodniczo - krajobrazowe. Znajduje się tu rozmaita roślinność i fauna, a także ogromne kompleksy leśne, m.in. Puszcza Piska, Puszcza Borecka i kawałek Puszczy Romnickiej. O unikatowości tutejszej natury świadczy fakt, że w rejonie warmińsko – mazurskim utworzono najogromniejszy w Polsce teren chronionego krajobrazu. Można doliczyć się tutaj stu dwóch rezerwatów przyrody, 6 parków krajobrazowych oraz ponad 2200 pomników przyrody. Entuzjaści zwierząt powinni koniecznie zwiedzić dwa miejsca. Jednym z nich jest Kosewo, gdzie znajduje się ferma jeleniowatych zapewniająca zwierzętom warunki podobne do dziewiczych. Przebywają tutaj jelenie, daniele, łosie, muflony, koniki polskie i konie Przewalskiego. W Kadzidłowie z kolei znajduje się prywatny Park Dzikich Zwierząt, gdzie zobaczyć można sarny, jelenie, daniele, żubry, dziki, rysie, łosie, wilki, jak również wiele ptaków.

Stolicą województwa warmińsko – mazurskiego jest Olsztyn. Nazywany jest częstokroć „miastem na jeziorach”, gdyż w jego granicach administracyjnych leży piętnaście jezior. Do najważniejszych atrakcji Olsztyna należą: Obserwatorium Astronomiczne, zamek kapituły warmińskiej z Muzeum Warmii i Mazur, XIV-wieczna gotycka katedra św. Jakuba i Wysoka Brama. W sezonie Olsztyn staje się koronnym ośrodkiem kulturalnym dzięki odbywającego się tutaj Olsztyńskiego Lata Artystycznego. Na terenie Krainy Tysiąca Jezior mieści się sporo innych fantastycznych ośrodków turystyczno – wypoczynkowych oraz miejscowości z cennymi zabytkami. Za turystyczną stolicę regionu uważane są Mikołajki.

Chodź tu i zobacz dodatkowe informacje (www.boskabijoux.pl/k/bizuteria-damska/rozance-dla-niej/) w odniesieniu do niniejszego postu. Znajdziesz w tamtym miejscu pokrewne materiały, które zapewne Cię będą ekscytować.

Każdego, kto wypoczywa w Mikołajkach, oczarowują urocze uliczki obsadzone domkami rybackimi oraz marina. Życie towarzyskie toczy się tu przede wszystkim na deptaku rozciągającym się wzdłuż Jeziora Mikołajskiego. W sezonie w Mikołajkach są organizowane regaty, a także pływający „Festiwal Szantowy Wioski Rybackiej”. Nie jest to aczkolwiek jedyne miejsce, gdzie odbywają się znakomite, letnie festiwale muzyczne. Należy wybrać się również do Giżycka na festiwal piosenki żeglarskiej „Szanty w Giżycku” a także na Wakacyjny Piknik Country w Mrągowie.

W rejonie warmińsko - mazurskim swoją obecność intensywnie zaznaczyli Krzyżacy, pozostawiając po sobie zamki obronne. Szczególnie warte zobaczenia są twierdze w Rynie i Kętrzynie. Ogromną atrakcją historyczną są również grunwaldzkie pola, gdzie w 1914 r. wojska polsko – litewskie pod wodzą Jagiełły, odniosły rewelacyjne zwycięstwo nad wojskiem Zakonu Krzyżaków. Każdego roku, 15 lipca organizowana jest tu inscenizacja wielkiej walki, na którą przybywają bractwa rycerskie z całego starego kontynentu i niezliczone zastępy obserwatorów. Pasjonatów dziejów Drugiej Wojny Światowej na sto procent zaciekawi wizyta w Gierłoży, gdzie zlokalizowany jest Wilczy Szaniec – tajna kwatera Adolfa Hitlera.

Istotnym ośrodkiem sakralnym Krainy Wielkich Jezior jest barokowe sanktuarium maryjne w Św. Lipce, określane Częstochową Północy. Warto również zwiedzić klasztor starowierów w Wojnowie, który jest jedynym klasztorem tego typu wyznania w Polsce.

***
Kompletną ropozycję na wczasy dwa tysiące piętnaście na Mazurach można znaleźć w serwisie bądź klikając na niżej znajdujące się linki:
- domki Mazurach
- noclegi mazury
- agroturystyka Mazury
20-04-08 07:20
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.