Dlaczego proces deduplikacji jest niezwykle istotny i kiedy się go stosuje?

Przygotowywanie informatycznych kopii zapasowych to niezwykle istotny proces, który wykonywany jest przez wprawnych informatyków. Ma on na celu odzyskanie systemu lub najważniejszych plików właściciela laptopa.
Aparat fotograficzny
Oprawcowane przez: Alexandre Dulaunoy
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Jednak przy wykonywaniu kopii zapasowej jest duże Ryzyko, że część informacji będzie skopiowana wiele razy.


Z tego też powodu wykorzystuje się mechanizm deduplikacji, czyli usuwania plików, które były skopiowane wiele razy. Ma to na celu odzyskanie jakiejś ilości pojemności na dysku tak, aby było go więcej na tworzenie następnych backupów. Jest to wyjście optymalne, ponieważ aktualnie liczba danych, które należy archiwizować jest olbrzymia. Z tego też powodu stale poszukuje się nowych sposobów na zmniejszenie przechowywania niepożądanych informacji. Co ważne, deduplikacja nie jest procesem, jaki tyczy się jedynie stacji roboczych.

Czy opracowane na stronie posty spodobały Ci się? Masz ochotę na więcej? Więc pragniemy Ci powiedzieć, że już czekają na Ciebie rzetelne wpisy.

To rozwiązanie, które jest niezwykle przydatne do sprzątania na kartach SD, których używa się np. w smartfonach. Służą do tego specjalne narzędzia, jakie można pobrać z internetu.


Samodzielny system został stworzony jednak z myślą o robieniu backupów stacji roboczych. Na początku deduplikacja opierała się wyłącznie na porównywaniu plików oraz zapisywaniu tylko pliku oryginalnego. Aktualnie natomiast zazwyczaj używa się bloków deduplikacji informacji czy jedynie tzw. "chunks", czyli fragmentów takich bloków. Są przeróżne rozwiązania do wykonywania takiej deduplikacji.
Mogłaby być ona wykonywana w locie albo dopiero po skopiowaniu porcji danych. Usuwanie zduplikowanych plików jest wyjściem polecanym tak niewielkim firmom jak i ogromnym przedsiębiorstwom.
23-11-18 08:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.