Jak powinna być stworzona każda instrukcja obsługi?

Czasami są takie sytuacje, jakie powodują, że chcielibyśmy napisać jakąś łatwą instrukcję obsługi. Jest to zdawać by się mogło bardzo prosta kwestia, jednak warto by było mieć świadomość, jakiego rodzaju konkretnie punkty powinniśmy w takiej instrukcji umieścić.


Określenie instrukcja wywodzi się od łacińskiego słowa "uporządkować".


instrukcja
Oprawcowane przez: Megan
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


rozliczanie
Oprawcowane przez: David McSpadden
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com


Pozostałe artykuły

Jeżeli chcemy mieć pewność, że bezbłędnie rozliczymy zeznanie podatkowe, to warto zaglądnąć do sieci w poszukiwaniu informacji

agencja
Oprawcowane przez: Alexander Synaptic
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Wypełnianie pitów jest niemiłym obowiązkiem, który powinien wykonać każdy podatnik. Sporo osób ma problemy z wybraniem właściwego druku, inni robią pomyłki, które następnie muszą korygować.


Inaczej mówiąc instrukcja jest spisem poszczególnych kroków, które należy wykonać w drodze do otrzymania określonego celu. Jest to pouczenie, ciąg przepisów oraz rad, które systematyzują zachowanie. Instrukcje są sporządzane po to, żeby ułatwić albo umożliwiać uruchomienie danego narzędzia albo wykonanie określonej pracy. Instrukcja musi być napisana tak, aby odbiorca prędko i konkretnie zapoznał się z rozwiązaniem danego kłopotu. Instrukcja zatem musi być napisana jak najzwięźlej i krótko. Przy pisaniu instrukcji trzeba wyjaśnić i zobrazować poszczególne etapy w porządku chronologicznym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie słów tego typu jak: "potem", "w następnej kolejności" czy "następnie". Trzeba się posługiwać prostym, ale także precyzyjnym i zrozumiałym dla wszystkich językiem.


Trzeba szczególnie mieć na uwadze wiek osoby, która będzie czytała daną instrukcję. Należy dawać precyzyjne i faktyczne rady odnośnie tego, co należy wykonać i jak to zrobić. Taki artykuł należy napisać w punktach albo w odmienny sposób, jaki ułatwia orientację w danej tematyce. Podawane wskazówki nie mogą pozostawiać jakichkolwiek wątpliwości. Należy się więc zastanowić, czy osoba, która będzie czytała instrukcję, bez problemu zorientuje się co i w jaki sposób powinna wykonać.

Uzupełniające wiadomości na podany w naszym wpisie są Ci potrzebne? Bez paniki. Kliknij w ten link i wszystkie inne wątki tu znajdziesz. Namawiamy!

Należy tworzyć w formie bezosobowej, np.


: "trzeba", lub "weź", "zrób", albo "przykręć". Trzeba być przy tym konsekwentnym. Ponadto należy również stosować punkty, podpunkty oraz akapity, ponieważ instrukcja powinna być przejrzysta oraz czytelna.
22-02-07 14:13
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.