Nie masz pomysłu na urlop? - odwiedź Kaszuby i zobacz, jak jest tam niesamowicie

Kaszuby to wspaniały region położony na północy naszego kraju. Jest elementem Pomorza, na zachód od Wisły, ale mimo to trudno jest dokładnie wyznaczyć granice obszaru, gdyż nie są to obszary historyczne. Kaszuby rozciągają się od Morza Bałtyckiego na południe, zajmując swoim zasięgiem piaszczyste plaże wybrzeża, ale także przepiękne lasy i malownicze jeziora. Pragniesz mieć wakacje w fascynującym miejscu? Pomyśl o Kaszubach!

Krajobraz, Kaszuby
Oprawcowane przez: Szymon Nitka
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Kaszuby są niezwykłe pod wieloma względami. Na szczególną uwagę zasługuje język kaszubski. Wykorzystywany codziennie przez kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Kaszub jest jednym z języków pomorskich , który należy do lechickiej grupy języków zachodniosłowiańskich.

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu będziesz pragnął poszerzyć informacje na omawiany temat, to pomocne omówienie (http://www.dubaideluxe.pl/wycieczka/musandam-dibba,102?ref=0) niesłychanie Ci pomoże - kliknij i zobacz!

Z drugiej strony jego klasyfikacja nie jest do końca jednoznaczna, więc wymaga dużo kontrowersji. Z tego powodu część językoznawców ma go nie za język, lecz za dialekt, a nawetgwarę języka polskiego. Powodów tego rodzaju kontrowersji musimy szukać w rozmaitych definicjach słowa "język".

Pozostałe artykuły

Kiedy zastanawiasz się, gdzie najlepiej pojechać na wakacje, weź pod uwagę wyprawę w polskie góry

góry
Oprawcowane przez: Matt Kowal
Zainspirowane przez: http://www.flickr.com
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie najlepiej wyjechać na urlop, być może dobrze rozważyć wyprawę w polskie góry. Wielce popularną miejscowością turystyczna stał się ostatnio Zieleniec. Jest to część Dusznik-Zdroju, jednak wiele osób traktuje Zieleniec jak zupełnie osobną miejscowość. Co można zaplanować w Zieleńcu? Praktycznie wszystko. Gigantyczną zaletą tej miejscowości wypoczynkowej jest fakt, że można się tam rewelacyjnie bawić zarówno w lecie jak i zimą.


Dlatego więc powodu, efekt klasyfikacji będzie rozmaity, w zależności od tego, jaką klasyfikację będziemy wybierać. Nie bez znaczenia także było podłoże polityczne, czyli wieloletnie presje i zabiegi organów władzy o to, żeby każdy mieszkaniec Polski czuł się Polakiem, czyli jednocześnie uważał język polski za swój ojczysty. Obecnie na szczęście sytuacja uległa dużej przemianie. Bardzo fascynujące i oryginalne są również tradycje kaszubskie. Jeszcze niedawno dość ciekawy dla Kaszub był typ budownictwa. Były to drewniane domostwa, z reguły zrębowe. Dachy domów pokryte były strzechą lub gontem. Niestety, teraz tradycyjne budownictwo kaszubskie wychodzi z obiegu. Zastępowanie jest bowiem przez powszechne, normalne budownictwo murowane według typowych projektów.

A więc mniej inwencji, znacznie widoków, jak w innych obszarach naszego kraju. Warto także wspomnieć o strojach kaszubskich. Z tych najważniejszych ubrań można wspominać siedmiobarwny haft, odznaczający z racji występujących w nim motywów. z reguły takiej hafty przedstawiają tulipany czy margerytki, ale także róże i serca w kratę. Równocześnie motywy te są ozdobione drobnymi haftami związanymi z naturą, jak pszczoła, słońce i tym podobne. Właściwe również są, dopełniające haftowane obrazy czy motywy czarnych pozawijanych wąsów.

Źródło: https://www.domki-letniskowe.pl/domki-letniskowe-szwajcaria-kaszubska
19-07-13 07:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.